24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlama Mesajları

Nevşehir İl Protokolü ve STK'lar 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

+14
Haber albümü için resme tıklayın

Nevşehir İl Protokolü ve STK'lar 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı 

işte o mesaj:

"Çağdaş dünyanın en temel insan haklarından olan,  haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan basın, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biridir.
Toplumun geniş kesimlerine bilgi akışının sağlanmasında önemli bir misyonu yerine getiren ve kamusal bir güç olan basının özgür, tarafsız, toplum ve Ülke menfaatleri konusunda duyarlılık gözeten bir anlayışla hizmet etmesi çok büyük bir önem taşımaktadır.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu en güzel şekilde ortaya koymaktadır.
Nevşehir İlinde basın-yayın hizmeti veren kuruluşların; ülkemizin ve toplumun çıkarlarını ön planda tutarak, büyük bir sorumluluk anlayışı içinde görevlerini yerine getirmeleri ise son derece büyük bir önem arz etmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle; basında sansürün kaldırılışının 114. Yıl dönümü münasebetiyle, Nevşehir’de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal haber ajansı temsilcilerimiz ile tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim."

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı

Türk basınının, her zaman milletin gözü, kulağı ve sesi olduğunu belirten Başkan Aktürk, "Her türlü koşulda büyük bir özveri ve cesaretle halkın doğru haber almasını sağlamak adına yorulmak bilmeyen tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyorum." dedi.

Başkan Aktürk mesajını şöyle sürdürdü:

"Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basınımızın toplumsal değerlere, hukuka ve basın meslek ilkelerine uygun şekilde kamuoyunu yaşanan gelişmelerden haberdar etmesi, halkımızı bilgilendirmesi, demokrasimizin gelişmesi ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından vazgeçilmez önem taşımaktadır.
Başta bölgemizde görev yapan basın mensuplarımızın başarılı çalışmaları bölgemizin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır. Özgür ve tarafsız olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm gazetecilerimizin ve basın mensuplarımızın bu önemli günlerini kutluyor, meslek hayatlarında başarılarının devamını temenni ediyorum” dedi.
Gülşehir Belediye Başkanı Av. Fatih Çiftçi'nin Mesajı

Basın bayramınız kutlu olsun  

 Gülşehir Belediye Başkanı Av. Fatih Çiftçi yayınladığı kutlama mesajında;

"Yaşanılan gelişmeler hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması gibi birçok önemli görev ve sorumluluğu üstlenen yerel ve ulusal basın, bu önemli misyonu gerçekleştirmek için zaman ve mekân mefhumu gözetmeden, büyük bir özveri ile çalışmaktadır. 
İlimizde görev yapan yazılı-görsel basın yayın kuruluşu ve ulusal haber ajansı çalışanlarının da toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan bir görev anlayışı içinde şehrimizin tanıtımı, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulması noktasındaki katkıları göz ardı edilemez.Bu vesileyle, ilimizde faaliyette bulunan, özveriyle görev yapan yerel gazete, dergi, radyo, internet haber siteleri, haber ajansları temsilcileri olmak üzere bütün basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.  

Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş'in Mesajı

 Basın 4. büyük güç  

 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ile ilgili yazılı bir mesaj yayınlayan Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş, “Toplumsal değerlere kişi haklarına saygılı objektif ve tarafsız bir basın, demokrasilerde etkili güçtür. Bunun içindir ki demokratik ülkelerde basın yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4. güç olarak kabul edilir” dedi. 

Özellikle Ankara ve İstanbul dışında bulunan ve yerel medya olarak adlandırılan basın kurum ve kuruluşlarında gazetecilerin zor şartlar ve sosyal haklardan mahrum olarak görev yaptığını hatırlatan Başkan Güneş, “Bugün Gazeteci dendiğinde Ulusal Medya’da görev yapan ve iyi şartlarda çalışan ünlü gazeteciler akla gelmektedir. Bulundukları ilçelerde, illerde bu görevi zor şartlarına rağmen layıkıyla yapan Gazetecilerin Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum” şeklinde konuştu. 

  Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı'nın Mesajı

Basın, demokrasinin ülkemizde yerleşmesinde büyük katkı sağlıyor  

 Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.  

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında,

"Çağdaş dünyanın en temel insan haklarından olan, haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan basın; kamu adına hareket ederek doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatarak şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının oluşumuna ve demokrasinin yerleşip güçlenmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. İletişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerin sunduğu olanaklardan da yararlanarak hızlı haber akışı ile yaşadığımız ilimiz ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında anında bilgi verilmesi, vatandaş ile devlet arasında etkili ve hızlı bir iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumluluklar üstlenmektedir. Görevini fedakarca yerine getiren tüm basın mensuplarımızın gününü kutlar, sağlık ve mutluluk dilerim" dedi. 

 Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Çiftçi'nin Mesajı

Şeffaf, demokratik ve açıktoplum hedefine ulaşılmasında basının görevi büyük  

 Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Çiftci, Şeffaf ve Demokratik bir toplumun oluşmasında basın yayın kuruluşlarına önemli görevler düştüğünün altını çizdi.  

Başkan Çiftci,

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında; “Farklı görüşlerin serbest olarak dile getirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür ancak doğru, eksiksiz, tarafsız haber verme, özel hayata ve kişilik haklarına saygı bu özgürlüklerin korunması bakımından basınımıza düşen önemli yükümlülüklerdir. Şeffaf, demokratik ve açık toplum hedefine ulaşılmasında üzerine düşen görevi duyarlılıkla yerine getiren basın kuruluşlarımız, ülkemizde özgürlüklerin gelişmesi ve demokratik hukuk devleti anlayışının tam olarak yerleşmesi hedefine ulaşmada katkı yapmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle ilimiz genelinde görev yapan tüm basın çalışanlarımız ve basın yayın kuruluşlarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim" ifadelerinde bulundu. 

 Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş'in Mesajı 

Basın demokrasimizin en unsurlarından biri  

 Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş, toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir basının, demokrasinin en etkili ölçütlerinden biri olduğuna dikkat çekerken, basının özgür olmadığı bir ülkede demokratik bir düzenden, insan haklarından ve sosyal gelişmişlikten söz edilemeyeceğini belirtti. 

Başkan Ateş,

"Özgür ve bağımsız basın, özgür ve bağımsız toplumun garantisidir ancak basının özgürlüğü kadar objektifliği de toplumumuz için son derece faydalı ve önemlidir. Hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen kitle iletişim araçlarıyla gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basın, haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, kültürel değerleri aktarma, denetleme, kamuoyu oluşturma gibi birçok işleve sahiptir. Basında sansür, basını bu temel işlevlerinden uzaklaştırır ve objektifliğini gölgeler. Bu çerçevede basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz Basın Bayramını ve Basında Sansürün Kaldırılışının Yıl dönümünü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın emekçilerini saygıyla anıyor , gece – gündüz demeden, günün her saatinde, mesai kavramı gözetmeksizin büyük özveriyle çalışan basın mensuplarına selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.  

  İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Mustafa Özdemir'in Mesajı

Milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkan basınımızın günü kutlu olsun  

 İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Mustafa Özdemir, yayınladığı mesajda, basın mensuplarının bayramını kutladı.  

Başkan Özdemir,

“15 Temmuz darbe girişimi esnasında Ülkemizde ve ilimizde büyük bir çoğunlukla yerel ve ulusal basın kuruluşlarımız milletten ve demokrasiden yana kesin bir tutum aldı. Ülkemizin milli iradesine ve demokrasisine sahip çıkan özellikle yerel basınımızı bir kez daha kutluyorum. Doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan, bu kadar önemli ve hassas bir görev ifa eden, bunu yaparken meslek ilkeleri çerçevesinde çalışmayı ilke edinen ve zor şartlar altında büyük bir özveri ile çalışan tüm gazetecilerin basın bayramını kutlarım” ifadelerinde bulundu. 

Diş Hekimi Mehmet Bilgin'in Mesajı 

24 Temmuz basın bayramı kutlu olsun 

CHP İl Başkan Yardımcısı, Diş Hekimi Mehmet Bilgin, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.  

Bilgin,"Basın mensuplarının özgürce haber yapmalarının önündeki engelleri kaldıran dolayısıyla kamuoyunun haber alma özgürlüğünün de önünü açan basında sansür uygulamasının kaldırılışının yıl dönümünü kutluyoruz. Düşüncelerin özgürce, korkusuzca ifade edilmesinin önünde büyük bir engel ve özgürlüğü kısıtlayarak basını asıl görevinden uzaklaştıran çağ dışı bir uygulama olan sansür, basının haber alma ve aldığı haberleri yayma adına ciddi bir engel olduğu gibi, demokrasinin sağlıklı işlemesine de engeldir. Basın kuruluşları, kamuoyunun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncülerini özgürce ifade etmesi adına demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru, çok önemli bir değeridir. Basının toplumu aydınlatma, yol gösterme, bilgilendirme görevlerini yerine getirebilmesi için, basın özgürlüğü olmazsa olmaz bir anlam taşımaktadır. Güç koşullar altında çalışmalarını yürüten basın camiasının 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum" dedi. 

 Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı İlhan Kaya'nın Mesajı

Basınımızın bayramı kutlu olsun  

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı İlhan Kaya 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışı ve bayramını kutlayanlar arasındaydı.  

Başkan Kaya, “Gece gündüz Nevşehir için çalışan, her daim bizim sesimizi kamuoyuna duyuran; tarafsız, objektif, ilkeli ve namuslu basın emekçisi arkadaşlarımın Basın Bayramı'nı kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum. Ayrıca Nevşehir’imizde engelli vatandaşlarımızın sorunlarını kamuoyuna duyuran tüm basın mensubu arkadaşlarıma da özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz 'ın Mesajı

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

Çağdaş dünyanın en temel insan haklarından olan, haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan basın, kamu adına hareket ederek doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatarak, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının oluşumuna ve demokrasinin yerleşip güçlenmesine önemli katkılarda bulunmaktadır.

Basınımız demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olarak Cumhuriyetimizin kökleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde yeni iletişim araçları artarken, toplumun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı da daha fazla önem kazanmıştır. Bu sebepledir ki; yazılı, görsel ve işitsel kitle iletişim araçlarının toplumu tarafsız bir şekilde aydınlatmasındaki önemi her geçen gün artmaktadır.

Nevşehir’ imizin basın çalışanlarının bu sorumluluk bilinciyle yaptıkları ve yapacakları duyarlı çalışmalarının, ilimizin ilçelerimizin her alanda gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inancım tamdır.

Basının, demokrasinin vazgeçilmezi olduğu gerçeğini 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan menfur darbe girişimi sırasında bir kez daha idrak etmiş bulunuyoruz. Demokrasiye, birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak, üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getiren yerel ve ulusal tüm basın kuruluşlarına ve mensuplarına bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle basında sansürün kaldırılışının 114. yıldönümü münasebetiyle, ilimizde ilçemizde faaliyette bulunan yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşlarımız ve ulusal haber ajansı temsilcilerimiz başta olmak üzere tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı en içten duygularımla kutlar, habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında başarılar dilerim.

 Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdulgani Altınışık'ın Mesajı 

İlkeli, tarafsız basınımızın bayramını kutluyorum  

 Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdulgani Altınışık, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.  

Gazeteciliğin fedakarlık isteyen bir meslek olduğuna dikkat çeken Altınışık, Nevşehir’de görev yapan tüm basın yayın kuruluşları mensuplarının ekonomik ve sosyal alanlarda daha koşullarda mesleklerini icra etmeleri temennisinde bulundu.  

Altınışık,

“İlkeli, tarafsız ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde çalışmalarını sürdüren basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, basın camiamızın tüm mensuplarına sevgi ve selamlarımızı sunuyorum” açıklamasında bulundu. 
 

NZO Başkanı Kahraman'dan kutlama mesajı  

 Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, 24 Temmuz basın bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.  

Başkan Kaya, "Emeklerinin karşılığını aldıkları özgür bir meslek hayatına kavuşmaları temennisiyle tüm basın mensuplarımızın Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyoruz" ifadelerinde bulundu.  

 CHP Nevşehir Merkez İlçe eski yönetim kurulu üyesi Taylan Şimşek'in Mesajı

Yerel basın zor şartlarda görev yapıyor 

 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ile ilgili yazılı bir mesaj yayınlayan CHP Nevşehir Merkez İlçe eski yönetim kurulu üyesi Taylan Şimşek, özellikle Ankara ve İstanbul dışında bulunan ve yerel medya olarak adlandırılan basın kurum ve kuruluşlarında gazetecilerin zor şartlar ve sosyal haklardan mahrum olarak görev yaptığını hatırlatırken,

“Bugün Gazeteci dendiğinde Ulusal Medya’da görev yapan ve iyi şartlarda çalışan ünlü gazeteciler akla gelmektedir. Oysa bulundukları ilçelerde, illerde bu görevi zor şartlarda yerine getiren gazeteciler ekonomik iyileştirmeden ve sosyal haklardan uzaklardır. Tüm bunlara rağmen görevini layıkıyla yapan Gazetecilerin Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum” diye konuştu. 

 Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen'in Mesajı

Gazetecilerimizin bayramını kutlarım  

Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen basında sansürün kaldırılışının yıldönümü sebebiyle kutlanan Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Türk basınının sansür konusunda kayda değer bir ivme kazandığını belirten Başkan Özmen, "Basın, toplumun her kesiminin sesi olmayı benimsemiş, toplumu etkileyen ve toplumdan etkilenen bir güç olmaktan da öte demokratik toplumlarda vazgeçilmez kamusal bir güç, çoğu zaman ise yasama-yürütme-yargı'nın ardından dördüncü bir kuvvet olarak ifade edilen organ olmuştur. Gazetelere ve gazeteciye verilen değerin her geçen gün arttığı bir Türkiye'de yaşamak dileğiyle tüm basınımızın 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.  

Nevşehir Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Cengiz Gülen'in Mesajı 


Görevini layıkıyla yerine getiren basınımızın bayramı kutlu olsun  

Nevşehir Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Cengiz Gülen, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı. 

Gülen, “İlkeli, tarafsız ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde çalışmalarını sürdüren basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, basın camiamızın tüm mensuplarına sevgi ve selamlarımızı sunuyorum” dedi. 

 

Emekli Eğitimci Ergün Çopur'un Mesajı

Basın hürdür susturulamaz 

Cumhuriyet Halk Partisinde il başkanlığına aday olması beklenen, Emekli Eğitimci Ergün Çopur, basın bayramını kutladı.  

Çopur, "Basın 4. kuvvettir. İktidar sahipleri demokrasi dışına çıkma hevesinde iseler, ilk önce basını kontrol altına almak isterler. Gazeteciler tutuklanır, cezaevlerine doldurulur, gazete sahipleri ve çalışanları zulme uğratılırlar.1948 den beri basın bayramı olarak kutlanan gün 1971 de basına sansür uygulanmaya çalışılması üzerine, basın özgürlüğü için mücadele günü olarak kutlanıyor. Maalesef günümüzde pek çok gazeteci çeşitli bahanelerle cezaevlerinde bulunmakta. Halkın haber alma hakkı asla engellenemez. Bu vesile ile ilimizde görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalışan tüm basın yayın kuruluşlarımızın, basın mensuplarının günlerini kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum" ifadelerinde bulundu.  

 

24 Tem 2022 - 17:41 Nevşehir- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kapadokya Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kapadokya Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kapadokya Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kapadokya Haber değil haberi geçen ajanstır.