Portekiz Yatırım Fonu Yatırımında En Çok Merak Edilenler

Portekiz Golden Visa Oturum İzni kanununda yapılan değişikliğe göre 2024 itibariyle fon yatırımları için minimum tutar 500.000 Euro’dur.

EUPorto olarak Portekiz’de 2017’den günümüze deneyimle, Golden Visa uyumlu Portekiz yatırım fonu konusunda en çok merak edilenler başlıklı kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladık. En doğru fonları seçebilmenize yardımcı filtreleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fonun Tipini Sorgulayın

Portekiz’de fonlar açık uçlu yani likit fonlar ve kapalı uçlu likit olmayan fonlar olarak temelde ikiye ayrılır. Herhangi bir karar vermeden önce, bu fon tiplerinin detaylarını öğrenmek için Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto’nun bağımsız fon danışmanlarıyla görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Fonun Odak Alanı

Fon sadece tek bir sektöre mi odaklanıyor? Yoksa farklı sektörlerde yatırımlara mı yöneliyor? Fon yöneticileri fon portföyüne ne kadar hacimde katkıda bulunmuş? Tüm bu sorulara doyurucu yanıt alınmalıdır.

Hedef Getirileri ve Temettü Hedefleri

Golden Visa uyumlu fonlardan bazıları Portekiz vatandaşlığı alıncaya kadar yıllık temettü vermeyi hedefler. Fonun gerçekleştirdiği yatırım tutarı nedir ve bu yatırımlardan elde ettiği gelirin yıllık tutarı miktarı nedir?

Sadece beklentiler üzerinden verilen cevaplar veya yatırım geçmişi olmayan fonlar temkinli olmanız gerektiğini gösterir.

Fonun Masrafları

Portekiz’de fon yatırımlarında kayıt ücreti, yıllık yönetim ücreti ve çıkış aşamasında fon kuruluşunun talep ettiği performans ücreti olabilir. İleride bir sürpriz yaşamamak için bu kalemlerin miktarını bilmek önemlidir.

Portföy Çeşitliliği ve Çıkış Stratejisi

Golden Visa ile uyumlu olması için fonun, doğrudan veya dolaylı olarak bir gayrimenkul şirketine yatırım yapmadığından emin olunmalıdır. Daha sonra ise gerçekleştirdiği yatırımlara bakarak dengeli bir portföye sahip olup olmadığını sorgulayın. Çıkış stratejisinin Portekiz gerçekliğiyle uyumlu olup olmadığını araştırın.

Açık uçlu fonlarda çıkış 5 iş gününde gerçekleştirilir. Kapalı uçlu fonlarda ise yatırım yapılan portföyün likit olup olmadığı büyük önem taşır. Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto’yla portföy çeşitliliği ve çıkışta paranıza hızlıca nasıl ulaşabileceğiniz konusunda sizi aydınlatması için iletişime geçmenizi öneririz.

Fonun Yaşam Döngüsü

Golden Visa yatırımcısı olarak paranızın nerede kullanılacağı ve fonda ne kadar süre kalacağını bilmek en temel hakkınızdır. Bu aşamada Portekiz Sermaye Piyasası Kurulu CMVM’deki kaydı incelenmeli, fona kayıt döneminin başlangıcı gibi tüm detaylara hâkim olunmalıdır.

Özellikle kapalı uçlu fonlarda fon yöneticisinin çıkış aşamasında bir uzatma süresi talebinde bulunup bulunmayacağını sorun. Yeni yasa sonrası Golden Visa başvurusu yaptıktan tam beş sene sonra Portekiz vatandaşlığına başvurulabiliyor. Bu yüzden bu vadeyle uyumlu fonlara bakmakta fayda var. Aksi takdirde Portekiz vatandaşlığını aldıktan sonra paranıza ulaşabilmek için yıllarca beklemeniz gerekecektir.

Açık uçlu likit fonlarda bir vade bulunmaz. Dilediğiniz zaman fondan çıkış yapmak mümkündür.

Fon Yöneticilerinin Geçmişi ve Fondaki Sermaye Tutarları

Portekiz Golden Visa ile uyumlu fonların çoğu Golden Visa amacıyla çıkarılmış fonlardır. Yani Golden Visa yatırımcılarından toplanacak paralarla yatırımlar yapılabilir. Halbuki Portekiz’de Golden Visa öncesi oluşturulmuş lokal fonlar mevcuttur.

Bu yüzden paranızı yatırmadan önce fon yöneticilerinin geçmiş performanslarını ve kendi şahsi tasarruflarından fona şırınga ettikleri yatırım tutarlarını bilmek çok önemlidir.

Fonun Geçmiş Yıllardaki Performansı

Golden Visa amaçlı fonların çoğu 2019 yılında piyasaya çıktı. Bu yüzden Golden Visa amaçlı çıkarılmış fonlar hakkında maalesef çok fazla detaylı bir geçmiş söz konusu değil. Oysa Golden Visa uyumlu olmaları koşuluyla lokal Portekiz fonlarıyla ilerlemek mümkün. Bu tür lokal ve köklü fonlar ve geçmiş performansları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

EUPorto, Portekiz Lokal Fon yatırım seçenekleri konusunda uzmanlaşmıştır.

Fonun Arkasında Bir Banka Var mı?

Portekiz’de sahibinin banka olduğu Golden Visa uyumlu fonlar bulunmaktadır. Yatırımların bir bankanın kontrolünde yürütülmesi her zaman ek bir güvencedir. Maalesef birçok fon yatırımcılardan toplanan paralarla kendi alt şirketleri vasıtasıyla yatırımlarını gerçekleştirirler.

Bu yapı menfaat çatışma riski oluşturur (conflict of interest) . Toplanan paraları kendi alt şirketlerinde yatırıma dönüştüren fonlardan Golden Visa yatırımcılarının uzak durmasında fayda var.

Fonun Risk Profili

Golden Visa ile uyumlu fonlarda risk profilini değerlendirirken öncelikle kendi hedeflerinizi değerlendirin: Minimum riskli fonlardan seçim yaparak ve anaparanızı korumak mı istiyorsunuz? Önceliğiniz minimum yatırım tutarı olan 500.000 Euro’nuzu korumak ise, sahiplerinin banka olduğu ve takasbank güvencesiyle yatırım yapılabilen devlet güvencesinin olduğu fonları tercih edebilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Uyumlu Banka Yatırım Fonları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Portekiz’deki tüm fonlar sizi Golden Visa almaya hak kazandırmaz. Fonları, Golden Visa uyumlu fonlar arasından seçmek gerekir.

Golden Visa ile uyumlu fonlar, oturum izni programı dahilinde belirlenen yasalar çerçevesinde bulunmalıdır. Aksi takdirde, oturum izni göçmenlik ofisi tarafından onaylanmayabilir. Ayrıca fonlar, Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Kurulunun kriterlerine uymalı ve bağımsız denetleme kuruluşları tarafından düzenli olarak denetlenmelidir.

Özetle; Portekiz’de Golden Visa ile uyumlu fonların çoğu 0 ila 5 yıllık gibi yakın bir geçmişe sahiptir. Fonların büyük bir bölümü ise yatırımlarını sadece tek bir sektöre yaparlar. Bu yapıdaki fonlar, yaklaşık sekiz yıl boyunca aktif olacakları sektörün tüm riskleriyle karşı karşıya kalırlar. Bir başka ifadeyle tek bir sektöre yatırım yapan bu fonlar, tüm yumurtalarını aynı sepete koydukları için yatırımlarında yoğunlaşma riskini taşımak durumunda kalırlar. Golden Visa ile uyumlu bazı fonların sadece tek bir sektöre yatırım yapması fonun performansını düşürme ihtimalini içerir.

Diğer taraftan Portekiz Golden Visa ile uyumlu lokal ve köklü fonlar ise 5 ila 20 yıllık geçmişe sahiptir. Bu tür lokal fonlar çoğunlukla daha dengeli bir portföye sahip olmayı önceliklendirirler. Hem kendi menfaatleri hem de yatırımcıların menfaati göz önünde bulundurularak fonun içeriğinde mutlaka sektörel çeşitlendirme tercih edilir.

Fondan çıkış stratejileri Portekiz gerçekliğiyle daha uyumludur, bu yüzden daha kolay uygulanabilirdir. Hatta bazı lokal fonların sahipleri bankalardır. Danışmanlık alırken Golden Visa fon yetkililerinden Portekiz banka fonlarından öneride bulunmalarını mutlaka talep ediniz.

Portekiz Golden Visa fon yatırımlarında çeşitlendirilmeye gidilmeli ve böylece daha sağlıklı bir yatırım portföyü oluşturmak hedeflenmelidir. Çeşitlendirilmiş bir portföy, Portekiz’deki yatırımınızın ana para riskini birden çok sektördeki varlık sınıflarına dağıtmanızı sağlar.

Sonuç olarak, Portekiz vatandaşlığı için gerekli süre olan yaklaşık 6 yıl doğru bir yatırım portföyüne sahip olmak, yatırımlarınıza sağlıklı bir şekilde yön verebilmek için çok önemli bir adımdır. İşte tam bu aşamada Portekiz Golden Visa alanında uzman EUPorto yetkililerinin Golden Visa fon yatırımlarındaki risk yönetimi tecrübelerinden faydalanıp Portekiz’deki fon yatırımınızı sağlam adımlar atarak yapılandırabilirsiniz.

EUPorto: Biz Kimiz ve Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto olarak, sunduğumuz lokal yatırım fonları ve bağımsız danışmanlık hizmetimizle, yatırımcılarımızın hayallerini ve gelecekteki planlarını hayata geçirebilmeleri konusunda destek oluyoruz.

Portekiz Golden Visa sürecinde doğru fonların seçilmesi, oturma izni ve vatandaşlık işlemlerinin son derece ciddi sorumlulukla yönetilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle, EUPorto sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir. Tüm Golden Visa sürecinde rehber edindiğimiz ilkelerimiz, bağımsızlık, lokal uzmanlık ve şeffaflık prensipleri üzerine kuruludur.

İlkelerimiz, EUPorto isminin Portekiz Golden Visa alanında, sadece Portekiz lokalliğine odaklı olmasından kaynaklı Türkiye’de en çok tercih edilen marka olmasını sağlamıştır.

EUPorto’nun yenilikçi, sektöründe fark yaratan, Portekiz’in en lokal yatırım fırsatı seçeneklerini yatırımcılarının beklentilere göre günceller. Yatırımcılarının memnuniyeti en temel önceliğidir. 2017’den günümüze yatırım aracılığıyla 200’den fazla ailenin Portekiz Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlamıştır.

Yatırımcılarına tercih ettikleri yatırım fonlarını, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte tanıtır.

İhtiyaç ve hedeflere göre belirlenen yatırım fonlarının risk yapısını bağımsız bir duruşla aktarır. Golden Visa yatırımcıları böylece değerlendirmeler doğrultusunda kendi seçimini bilinçli bir şekilde yapar.

Gerek Portekiz borsası fonu gerekse Portekiz kamu banka destekli Golden Visa ile uyumlu fon seçenekleri hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

25 Nis 2024 - 17:48 Nevşehir- Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kapadokya Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kapadokya Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kapadokya Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kapadokya Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket İşte Nevşehir Belediye Başkan Adayları, Sizce Kim Kazanır?