iş bırakma eylemine nevşehir’deki doktorlar katılmayacak

NEVŞEHİR- Türk tabipler Birliği’nin 15 Aralık Çarşamba günü acil servis dışındaki tüm doktorların iş bırakma eylemine Nevşehir Tabip Odası, alınan kararın Tabip Odaları ile istişarelerde bulunarak alınmış bir karar olmadığı için katılmayacak.

Konuya ilişkin olarak Nevşehir Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Korkmaz konuyla ilgili olarak kamuoyuna başlığı altında yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama şu şekilde; “ Hekimler olarak yeni bir çöküntü içindeyiz. Biz hekimler olarak, dünyanın en zor ve uzun üniversite tahsili sonrasında yaşamımızdan feragat ederek kazandığımız hekimlik ve sonrasında uzmanlık sonucu, daha da zor bir yaşam biçiminin içine atlayıp, fedakarca ve tüm gayretimizle, her gün içimizden bir şeyleri kaybederek insanüstü çalışmaya alıştık artık. Ancak bunun ötesinde mesleğimiz adına hiçbir iyi gelişme olacağına dair umudumuzun kalmamış olduğunu üzülerek belirtmek isteriz.

Daha yakın zamanda hakkımızın ve kaybettiklerimizin bir kısmını karşılayabilecek maaş ve özlük hakkı artışları vaadinin önce verilmiş gibi yapılıp, toplumun bir kısmının haksızca saldırılarına maruz bırakılmamız ve sonra geri çekilmesi bizleri derinden yaralamış ve hayal kırıklığına uğratmıştır.

Hekimler olarak biz;

*İnsanca yaşayabileceğimiz ve emekli olduğumuzda da kimseye muhtaç olmayacağımız, bu durumda birçok meslek gurubu ile eşit maaş alabileceğimiz 7200 ek gösterge ve pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı istiyoruz.

*Hekimlerin alacakları ücretin, performans sistemine mahkum edilmesi kabul edilemez olup, hekimin tahsiline ve gayretine yakışır emekliliğine de yansıyacak bir maaş düzenlemesinin getirilmesini ve performans sisteminin kaldırılmasını istiyoruz.

*Malpraktis suçlamaları ile hekimlerin mahkeme kapılarında, mesleklerini yapamaz hale gelmeleri, kendilerine mahkemelerce verilen maddi tazminat cezaları yüzünden, mesleğe ilk adım attığı gün kadar, hatta daha da kötü ekonomik yoksulluğa mahkum edilmeleri çok üzücüdür. Hekimin icra ettiği mesleğin riskleri, maaşlarının yüzlerce katını bulmaktadır.

Malpraktis tazminatlarına karşı hekimi güvence altına alan gerçekçi sigorta sisteminin tesisinin ivedilikle sağlanarak hekimin mesleğini icra etmesini engelleyen malpraktis baskısının hekimin üzerinden kaldırılmasını istiyoruz.

*Hekimlere verilen hakların ve iyileştirmelerin tüm hekimlere ayırt etmeksizin verilmesini istiyoruz.

*Beş dakikada bir muayene dayatmasına son verilmesini; randevuların hastalarımıza 20 dakika ayırabileceğimiz şekilde düzenlenmesini istiyoruz.

*Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin geri çekilerek, cezaya dayalı değil yardımlaşmaya dayalı koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak, birinci basamak sağlık örgütlenmesinin yeniden yapılmasını istiyoruz.

*İşyeri hekimliği alanında OSGB ve benzeri özelleştirmelerin sonlandırılmasını, bu konuda çalışma saatlerinin düzenlenmesini, atamalar ve ücretlendirmeleri için, tabip odalarına tam yetki verilmesini istiyoruz.

*Hekimlerimizin covid-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı viral, kimyasal, ışıma vs. etkisi ile oluşabilecek tüm hastalıklara karşı, kendilerini ve ailelerini tam koruyucu – kapsayıcı geniş bir meslek hastalıkları yasası istiyoruz.

*Yıllardır ülkemizde yaşanan sağlıkta şiddetin kapanmayan yaralarını sarmak ve iyileştirmek için, en etkin şekilde yeni bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasını istiyoruz.

* Tabip Odaları olarak en çok üyemizi oluşturan özel hastane ve özel muayenehane hekimlerimizin özlük haklarının da en az kamu hekimleri kadar korunmasını, hekimlerin faydasına olabilecek gelişmelerden mahrum edilmemelerini istiyoruz.

*Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’ nin ilan etmiş olduğu 15 Aralık’ta grev çağrısı Tabip Odaları ile istişare edilerek alınmış bir karar olmadığından Tabip Odamız tarafından desteklenmeyecektir. Tabip Odaları ile istişare edilerek iş bırakma eylemi yapılmasına karar verilecekse bile bu haftalar öncesinden ilan edilerek, çok yoğun çalışmakta olan hekimleri ve hastaları mağdur etmeyecek şekilde planlanabilirdi.

15 Ara 2021 - 10:25 Nevşehir- Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kapadokya Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kapadokya Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kapadokya Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kapadokya Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Drmedato - Anlaşılan o ki... Bize yapolanlar az bile... Her şeye müstehakız vesselem!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 11:25